Szczegóły debaty o ACTA 6 lutego

05.02.2012 | prawo w cyfrowym świecie, wolność w internecie, wykorzystanie informacji i zasobów | TAGI: Debata w Kancelarii Premiera, ACTA

W poniedziałek (6 lutego) w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbędzie się debata na temat umowy ACTA z udziałem premiera Donalda Tuska i zaproszonych gości, którzy zabierali głos w sprawie ACTA – w mediach, ale również w internecie. Na spotkanie zapraszamy także 100 obywateli. Wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny na stronie www.mac.gov.pl (będzie dostępny dzisiaj w godz. 18.00 – 21.00). Dodatkowo obywatele będą mogli zadawać pytania online.

 Kogo zaprosiliśmy do debaty?

 Przedstawicieli środowisk twórczych, sektora pozarządowego, przedsiębiorców, dziennikarzy, naukowców, ekspertów, blogerów oraz działaczy społecznych.

 Pula miejsc dla obywateli

Oprócz zaproszonych gości na debatę zapraszamy 100 obywateli. Czekamy na zgłoszenia w godz. 18.00 – 21.00 w niedzielę (5 lutego). Wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny dostępny na stronie www.mac.gov.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń.

 Rozmowa będzie możliwa także online

W debacie o ACTA i wolności w internecie będzie mógł wziąć udział każdy. Pytania można zadawać na Twitterze. Prosimy o stosowanie tagu #debataACTA. Moderatorzy prowadzący spotkanie w KPRM będą odczytywać wybrane, oznaczone w ten sposób pytania.

Zbieramy również pytania na profilu Kancelarii Premiera na Facebooku pod stworzonym specjalnie wątkiem na tablicy. Na część pytań zadanych przez obywateli odpowiemy podczas debaty, na resztę w ciągu kilku kolejnych dni. Spodziewamy się bowiem wielu pytań, a na każde chcemy odpowiedzieć.

Na co możemy mieć wpływ? 

Na stanowisko Polski w ramach debat europejskich. 

Na sposoby przenoszenia europejskiego prawa do polskich przepisów, które albo już są przygotowywane, albo powinny być zmienione ze względu na to, że jesteśmy częścią Unii. 

Na zmiany w polskim prawie.

 

To nie jest ostatnia debata w tej sprawie – chcemy, by otworzyła ona szeroką dyskusję. Chętnie przyjmiemy sugestie co do sposobów jej dalszego prowadzenia.

Przebieg debaty 6 lutego:

14:00: Dlaczego się spotykamy – premier otwiera spotkanie

Część I: co dalej z ACTA?

Prosimy o wypowiedzi – opinie i stanowiska - na temat tej umowy, jej wad i konkretnych przepisów, które w świetle prawa polskiego wydają się Państwu zagrożeniem (wiemy, że szczególną uwagę warto poświęcić następującym artykułom ACTA: art. 4.1 a), art. 5 k), art. 8, art. 11, art. 12, art. 23, art. 24, art. 27.3, art. 27.4).

  • Jakie zastrzeżenia byłyby konieczne przy ewentualnej ratyfikacji?
  • Jak zmienić polskie prawo, by nie było ono surowsze niż być musi – a dziś jest przecież w niektórych miejscach bardziej restrykcyjne niż ACTA.
  • Wreszcie – czy powinniśmy ratyfikować ACTA? 

Część II: Jak powinny wyglądać przepisy dotyczące wolności w internecie?

Polska nie może być wyspą nierespektującą praw autorskich. Jednak to tu tak bardzo uaktywnił się ruch, który może mieć znaczenie dla przyszłości ochrony praw autorskich nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Chcemy rozmawiać o tym:

  • Jakie wolności są kluczowe w internecie?
  • Jak zapewnić równowagę między twórcami a użytkownikami, przy akceptacji nawyków i potrzeb ludzi, którzy chcą mieć dostęp do dóbr kultury i rozrywki?
  • Jak zmienić przepisy, by równowaga między użytkownikami, twórcami, producentami, pośrednikami itp. była zapewniona?

Czas zawieszenia prac nad ratyfikacją ACTA trzeba wykorzystać na debatę w kraju, ale także w Europie – z udziałem polskich eurodeputowanych i naszej dyplomacji – o równowadze między dwoma dobrami, własności i wolności.

Część III. Następne kroki: jak dalej dyskutować o wolności w internecie?

Poprosimy Państwa o opinię, jak dalej prowadzić tę debatę. Prosimy też o uwagi do zaproponowanego na wstępie zakresu debaty – patrz 10 punktów do debaty.

 

Polecane aktualności