Michał Boni został "latarnikiem"

10.05.2012 | umiejętności cyfrowe | TAGI: Małgorzata Olszewska, Michał Boni
Michał Boni przedstawia na ekranie prezentację o sensie cyfryzacji

Raz na dwa miesiące poświęcę dzień na bycie Latarnikiem Polski Cyfrowej – zadeklarował Michał Boni, dołączając tym samym do grona niemal dwóch tysięcy Latarników. W czwartek kilkudziesięciu wolontariuszy z całego kraju spotkało się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie na „Konferencji Integracja 2.0: Pokolenie 50+. Pierwszy krok w cyfrowym świecie”.

Minister Boni podkreślał, że w ciągu ostatnich pięciu lat podwoiła się liczba osób korzystających z internetu, a znaczny wzrost odnotowano nie tylko we wszystkich regionach Polski, ale również we wszystkich grupach wiekowych.

Choć według raportu ONZ dotyczącego E-government Polska lokuje się powyżej średniej, trzeba zrobić jak najwięcej, by wspomagać uczestnictwo w cyfrowym świecie.

Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” od niedawna prowadzi projekt Latarników Polski Cyfrowej, wspierających pokolenie 50+ w sieci. Lokalni animatorzy przeszkoleni w ramach unikalnego programu trenerskiego prowadzą działania w swoich własnych środowiskach. Celem Latarników jest przekazywanie wiedzy oraz umiejętności związanych z korzystaniem z sieci, a także informowanie o rozmaitych korzyściach – od finansowych po społeczne i towarzyskie – płynących z uczestnictwa w internecie. Latarnicy często sami są internetowymi samoukami, których własne doświadczenie pozwoliło doceniać zalety płynące z sieci.

Dlatego na stronie Stowarzyszenia „Miasta w Internecie” dostępny jest „Korzystnik 50+” (http://latarnik.mwi.pl/phoca-download/category/1-biblioteka?download=4:korzystnik-50), stworzony specjalnie dla uczestników projektu.

Jak mówił w BUW Michał Boni, Latarnicy Polski Cyfrowej to projekt cywilizacyjny, a jego cele to:

  • zwiększenie dostępności internetu,
  • zwiększenie potrzeby używania internetu
  • oraz tworzenie i wzmacnianie kompetencji cyfrowych.

Ich wdrażanie odbywać się ma w ramach strategii Polska 2030, opartej na filarach innowacyjności, terytorialnego równoważenia rozwoju oraz efektywności działań.

Polska może się rozwijać także dzięki Internetowi. Min. Boni na konferencji w BUW 10 maja

 

Dziś w dużym stopniu znika bariera dostępu do świata kultury wysokiej – ogromne zasoby jej są dostępne w internecie. Co więcej, już widać, powstawanie nowych nawyków kulturowych. Dlatego musimy sobie uświadamiać, jak ważna jest potrzeba używania internetu. – Jako Latarnicy 50+ mamy wydobywać z ludzi to, co nie zawsze są w stanie w sobie dostrzec. Bo to nieprawda, że człowiek starszy nie ma potencjału, a uczestnictwo w sieci pozwala na pogłębianie i dzielenie się swoimi zainteresowaniami z innymi.

Polska może się rozwijać dzięki internetowi. Nie tylko ludzie starsi potrzebują wsparcia – Polska przedsiębiorczość jest wspaniała, ale brakuje jej tego wszystkiego, co wiąże się z impetem nowoczesności – mówił Boni. Tymczasem Polska ma szansę rozwijać się właśnie dzięki podwójnemu turbodoładowaniu, jakie dają nam nasze aspiracje społeczne i impet cyfrowy.

W korzystaniu z Internetu panuje równouprawnienie – mówiła wiceminister w MAC Małgorzata Olszewska. - Niemniej wyzwaniem jest inspirowanie kobiet do tego, by odważnie korzystały z nowych technologii, i uświadamianie ich na temat korzyści płynących z korzystania z sieci. Wiele z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, ile może zyskać dzięki internetowi.

 Tekst opublikowany 10 maja o 12.30  i aktualizowany o 16.16

Polecane aktualności