Jakich chcemy metropolii?

19.04.2012 | samorządy | TAGI: Magdalena Młochowska, Zielona Księga
Uczestnicy konferencji Polskie Metropolie – Dokonania i Kierunki Rozwoju siedzą na sali. W pierwszym rzędzie wiceminister Wilamowska
Uczestnicy konferencji Polskie Metropolie – Dokonania i Kierunki Rozwoju

Dziś na konferencji Polskie Metropolie – Dokonania i Kierunki Rozwoju wiceminister Magdalena Wilamowska zaprezentowała Zieloną Księgę dotyczącą obszarów metropolitalnych. To dokument podsumowujący dotychczasową debatę metropolitalną w kraju i przedstawiający najważniejsze dylematy, które należy rozwiązać przygotowując rozwiązania prawne.

- Nie rozstrzygamy na tym etapie, ile w Polsce ma być metropolii, jak mają być zorganizowane, jakie zadania mają wykonywać. Zależy nam na przeprowadzeniu rzetelnej debaty metropolitalnej. Na podstawie przeprowadzonych konsultacji przygotuję następnie białą księgę, która będzie zawierała propozycje konkretnych rozwiązań – powiedziała min. Wilamowska.

Konferencja w Poznaniu. Min. Wilamowska w pierwszym rzędzie pierwsza z prawej

 

Zależy nam na wypowiedziach wszystkich zainteresowanych podmiotów: miast centralnych, ale także gmin wchodzących w skład obszaru metropolitalnego. Nie bez znaczenia będą także opinie organizacji pozarządowych, ekspertów, liderów opinii, przedsiębiorców, a także pojedynczych osób.

Uspołecznienie procesu reformy metropolitalnej jest ważnym elementem kształtowania tożsamości metropolitalnej oraz edukacji publicznej na ten temat.

Opinie mogą Państwo zgłaszać za pośrednictwem formularza dostępnego w Księdze. Problemy do rozstrzygnięcia przedstawiamy w kolejnych rozdziałach Księgi: na końcu każdego rozdziału są pytania i formularze do wpisywania odpowiedzi.

Na Państwa opinie czekamy do końca maja.

Zapraszamy do lektury "Zielonej Księgi".

 

Polecane aktualności